Home Video Vault The Power of A Twenty Dollar Bill

The Power of A Twenty Dollar Bill

by Erika Nicole Kendall

I’ve featured this guy on the blog before, because I think his videos are pretty awesome. On Paula’s blog, I happened to see him – again – showing how easily one can eat healthily on a budget. Covering 3 days with $20? It’s something a lot of people struggle with. Here, they show you how it can be done.

Want more tips on how to save money while eating healthily?

You may also like

16 comments

Alovelydai June 3, 2011 - 9:33 AM

Those guys rock!

Kade June 5, 2011 - 10:14 PM

I love this! We have a lot of stores like this in the Bay Area but my favorite is the Berkeley Bowl. I swear this is how I shop, I try to spend less than $40 for myself per week or bi-weekly and I’m usually under budget. I typically buy staples like beans, brown rice, nuts, wheat berries, flour, sugar, honey, spices etc., inexpensive frozen veggies and fruit to keep at home and I’ll buy fresh things when I need them.

Their bulk foods prices are like no other and I’m able to get beautiful fresh organic produce and good protein that fit into my budget. Three things I always buy are apples, I can usually get em for $0.99/lb, a head of red cabbage which is always dirt cheap and spinach or spring mix by the lb. I can make multiple things with these items and I never grow tired of eating them.

Lately I’ve been thinking about moving and I have made affordable healthy local grocers a top priority on my criteria list. Between the Berkeley Bowl and Trader Joes I’m able to eat so well on a budget that I’m afraid to move anywhere else…lol!

Thanks for sharing this Erika, I need to go grocery shopping and this just got me pumped. 🙂

JoAnna June 5, 2011 - 10:32 PM

Great guys, cool shopping video!

BlackBetty June 6, 2011 - 3:55 PM

$4.75 for a dozen eggs? That’s insanely expensive. If you make whole grains, rice, beans and sale items the focus of your shopping list, it’s definitely possible to shop for $20.

shatani June 19, 2011 - 10:40 AM

OMG! why were those eggs so expensive?!?!

Arnita July 3, 2011 - 8:05 PM

Thanks for sharing this. This helps me to look at shopping at Whole Foods in a different light and will help me get more for my money. Erika, you so rock with this information you share! 🙂

Miz Toni October 15, 2011 - 2:04 PM

They did really good for Organic food. The main things is that everything was non-packaged, non processed foods. I think this is the most important fact. eating non-processed, non-packaged foods is really the key to healthy living and lowering your food cost. Most of us have olive oil and seasonings at home already. I would love to see what they actually cooked for three days and if they really lived on just what they got at the store.

marie December 3, 2011 - 6:12 AM

Why don’t we have the same videos and websites in France???
Love those guys really.

By the way I learnt SO much since I follow your site! thanks for sharing your knowledge!

xx

Angela April 3, 2012 - 10:10 PM

Awesome video, but man those eggs were expensive. They were probably organic. Thanks so much for sharing Ericka, you are the bomb! I’m gonna have to check out Berkeley Bowl to see what I can conjure up for $20!

Violets Mommy April 24, 2012 - 5:11 PM

You rock for sharing this!! I now know what to do with my limited budget

Adam September 18, 2012 - 5:53 PM

Nice guys, and great video :).

J Wilson November 30, 2012 - 10:41 PM

Great video. With the exception of the eggs and maybe the lemon, I found the prices to be surprisingly decent. I think that most of us spend too much on food for a few reasons. The first is that we may purchase items that we don’t need (I had to force myself not to get out of hand at Trader Joe’s) and the second is that we often don’t use up the items we already have before buying more things.

Alison December 1, 2012 - 10:22 AM

Great video. I wish I had a store like that in my area. The places around me that sell organic foods are extremely expensive.

Heidi March 14, 2013 - 10:50 PM

In an organic store at that!:) awsome

kami April 11, 2013 - 7:34 AM

I need this store to move to New York City. My other favorite organic market was called M.OM.’s located in Maryland. I shopped here when I went to UMD – College Park. I just learned about the bulk section or buy fresh produce it is easier to save money at the store. Instead of buying stuff prepackaged which cost a lot. Thanks for the tips.

Erika Nicole Kendall April 11, 2013 - 11:30 AM

Girl, where are you shopping? At the bare minimum, you could do this at Fairway.

Comments are closed.

Are you ready to join the #bgg2wlarmy and achieve your weight loss goals?

 

 

Join the squad, and let's reach our goals together!

— Regular positive affirmations

— The latest news in food & fitness

— Delicious recipes

— Insightful discussion

— Tips to help you on your journey