Why Healthy Food Is So Expensive: The Price vs The Cost | A Black Girl's Guide To Weight Loss

Why Healthy Food Is So Expensive: The Price vs The Cost

money

A while back, I was asked the following on twitter:

“Why is eating healthy so time consuming and expensive?”

To which I replied,

“You’d like me to answer that in 140 characters or less? LOL”

If anything, I was trying to spare ol’ girl from a rant consisting of 324,356,316 tweets back to back trying to explain. It’s just not a question answered easily. I’m still gonna give it a shot today, though.

For starters, let’s talk about capitalism. Yes, capitalism.

We are a country driven by capitalist principles. Um, in short – “No money, mo’ problems.” The goal is to be driven by the dollar – the more of ‘em you have, the more opportunities granted to you. The less of ‘em you have, the more inspired you should be to innovate in order to get more dollars. Your drive to have more money is supposed to compel you to create and contribute to not only the growth of your community, but your wallet.

Say you start a business. Things are going well, but you’re not making as much of a net profit (defined as the amount of money made after all of the company’s bills are paid) as you’d like. So, you start figuring out where the money is leaking… and you begin plugging the holes. Sure enough, you’ve increased your net profits by decreasing how much it costs you to make your product.

Let’s apply this principle to a dish. How ’bout scalloped potatoes?

If I decide to make scalloped potatoes – assuming I don’t already have any of the ingredients in my home – I have to purchase potatoes, cheese, heavy cream, butter, salt. That looks like a $10 dish. If I just hit the aisle of my grocery and grab a box.. it might be three dollars. Depending on the brand, that’s a big might.

On the part of the company, though, it’s a different story. Sure, I have to purchase the food products necessary to create the dish. Sure, I have to buy the factory and its equipment. Yeah, there’s the salaries of the workers who staff my factory. I have to pay someone to ship my products to their locations. Depending on the brand, I also have to pay for research and development, marketing and on top of all of this.. I have to sell it to the grocery stores at a respectable price so that they can make their profit. Right?

Going back to that example with your business from earlier, how can they decrease their expenses and increase their net profit?

Well, instead of using actual cheese, I can find a company who creates powdered “natural flavors” to give my food that cheesy flavor. Instead of cream, I can use some kind of water and cheap enriched flour combination to give the potatoes that kind of creamy allure. I’ll add some salt – hell, salt is super cheap – to still give it that “yum factor.” I’ll use the cheapest packaging possible – a cardboard box and a couple plastic bags. I’ll make a deal to only get my potatoes from one place, so I’ll ensure that they’ll always be cheap. I’ll pay my workers as little as possible – “Hey, I wonder if we can find some of those illegals everyone’s ranting and raving about!” - and before you know it? I’m making my product for a dollar and a nickel, selling it for $2.50 and you’re buying it for $3.25. Money is made. Everyone is happy. Capitalism succeeds.

That’s the price. Let’s talk about cost.

Taking out the cheese and the cream from the dish removes most-if-not-all the nutritional offerings the dish might have for its eater. The enriched flour used to thicken the mixture has had all of its naturally occurring nutrients removed from it as an unfortunate result of the bleaching process and the effort to extend the shelf life of the flour. This means that everything that was once linked together to offer your system nutrition has been broken apart, regardless of whether or not they “fortified” or “enriched” it with some of the stuff they originally removed from it. Don’t give science so much credit – they’re not putting it back in the same way they took it out, because then it’d negate the point of taking the nutrients out in the first place, right?

So… let’s talk about you using either of these options. If I spend $10 on the ingredients to make my own scalloped potatoes I’m buying a 5lb bag of potatoes, a two cup bag of shredded sharp cheddar, a pint of heavy cream, a couple sticks of butter,and maybe some tarragon and parsley. Unless I’m making one monstrous dish, I’m clearly not about to use all of this at once. The benefit of spending my $10 is that I’m buying ingredients… not spending $3 on one item as a part of my dinner. I may only use 3 of my 15 potatoes that came in my bag. I may only use 2/3 of a cup of cheese. Half a cup of butter (half a stick in a 4-stick pack), half a cup of cream. See how much I have left over?

Three dollars for the box of everything. Freeze-dried potatoes. Cheese-flavored powder and… well, just add milk.

For someone who’s primary focus is time, this is the great option. You can have “big ticket dishes” for minimal time. Making scalloped potatoes from scratch means I’ve got to cut potatoes. Ugh. This stuff sells because, as a driving factor in capitalism, someone was able to make money off of making it easier for you to enjoy the dish with less time and effort involved. It will continue to sell for as long as it serves that purpose. That will never change.

For someone who’s primary focus is money, this seems like the better option but I’m not so sure. Spending $3 for a single item seems like too much for me especially when for$7 more, I can get enough ingredients to accommodate mashed potatoes, baked potatoes, scalloped potatoes, potato pancakes, hash browns, french fries aaaaand potato chips. If I play my cards right, I can make a 4lb bag of potatoes last a month. I can’t do anything with a box of freeze-dried potatoes and cheese powder but pray to Almighty Food Jesus that it tastes good.

For someone who’s primary focus is nutrition, though? You already know. You’re not going to find it in a box.

As you can see, though, this also explains why you are more likely to find obesity in areas without lots of money. Those areas consist of people with very little time and money to “waste” on something like food. But, since it’s nice to have a “big ticket dish” every now and again, they’ll indulge. Or… they like the fact that they can “eat like the rich folk.” Ironically, the “rich folk” aren’t even eating anymore. They’re going out of their way to avoid looking like the folks eating the processed food and suffering from it. Interesting cycle, that is.

The cost to your health… vs the price you pay. Which is more important? In these times, your wallet speaks an awful lot louder than anything else, so can anyone blame you for choosing the processed foods? Of course not! That’s what they’re there for. They’re there to fulfill that need. But realistically speaking, where you save today is where it costs you tomorrow.

Having said that, let’s spend the week talking about how to save money eating healthier. Shall we? :)

  1. Saving Money On Groceries: Go Weekly!
  2. Saving Money On Groceries: Buy It In Season
The proud leader of the #bgg2wlarmy, Erika Nicole Kendall writes health, fitness, nutrition, body image and beauty, and more here at #bgg2wl. After losing over 150lbs, Kendall became a personal trainer certified in fitness nutrition, women's fitness, and weight loss from the National Academy of Sports Medicine. She now lives in New York with her family, and is working on her 4th, 5th and 6th certificates.

26 Comments

  1. Elita @ Blacktating

    May 17, 2010 at 1:22 PM

    Since we’ve started eating healthier, our grocery bill has gone down. Since we’re not buying overpriced boxed foods and rarely eating out, we’re saving a ton by cooking at home and taking left-overs for lunch the next day. It’s important to look at the big picture you’ve spelled out here.

  2. Crystal

    May 17, 2010 at 12:48 PM

    Love your blog!

    • Erika

      May 17, 2010 at 1:08 PM

      You’re the best-est. :)

  3. Ashley (DazzlingRayn)

    May 17, 2010 at 12:54 PM

    Oh. Man. As a grad student I constantly have to try and balance saving money with eating healthy/well. And I grew up in a house where we shopped at Whole Foods, ate fresh cheese and veggies, best cuts of meat, etc.

    One thing that I’ve had to do is eat frozen veggies. At first the idea was so weird to me, because it’s not something I ever ate at home. But it’s either buy frozen veggies or waste vegetables because I don’t eat them fast enough. Another thing I do is buy generic food, especially canned veggies. I know you don’t love canned foods but I prefer the beans from cans after my disastrous attempt, LOL. Plus there’s canned tomatoes for sauce as well. In the future I might try to make sauce from real tomatoes, but I haven’t had the time yet.

    Another thing, and this might sound obvious, but I try not to buy things that I won’t eat. Lots of times I might get the idea to make something kind of fancy and special, and so I have to buy specific ingredients. I’ve learned that I might not always have time to do it, and it’s better to buy staples that can be used for several different foods.

    Sorry for writing a novel on your comments, but these are things that have helped me. I can’t wait to see any more suggestions you might have!

    • Erika

      May 17, 2010 at 1:10 PM

      Ahhhh! You’re ahead of me! LOL!

      Spot on, though. I wrote about the generic foods thing before – many people don’t know that those foods are often made by the big name brands (I believe the same folks that make the generic store brand aluminum foil make Reynolds Wrap?) and just wind up paying for a brand instead of a useful product.

      Besides… if you’re only buying produce and meat, what you need brands for? ;)

      Thanks for commenting, Ashley!

  4. Crystal

    May 17, 2010 at 12:56 PM

    I like this post. My husband and I were having a conversation about the same thing standing in the middle of EarthFare (our city’s version of Whole Foods). I agree with everything you wrote and I would also like to add if more of us demanded healthy food options (with our wallets), company’s would have no choice but to drop prices somewhat due to the competition it would create. A girl can only dream *sigh*

    • Erika

      May 17, 2010 at 1:14 PM

      Our downfall as a nation is not understanding that we vote and speak with our dollar. That’s the converse of capitalism – you go where the money is. If more of our dollars went toward organic or “natural/earthy/etc” then more of our manufacturers would cater to our desires.

      The problem is that they also know there’s enough of us more concerned with dollar amounts and spending, that there will always be a market for cheap foods. It’s hard out there for a healthy eater!

      What I hope this week teaches people is that if the focus of the company is the dollar, we canNOT believe the company’s actually really focused on what’s better for US. Their responsibilities are to their shareholders… not to us… so to think we can rely on them to make us healthy WHILE still doing what’s best for their bottom line? I hope this post showed how impossible that is. We have to do it for ourselves, and I hope that I can help with that. :)

      Thanks for coming by! :)

  5. Evelyn

    May 17, 2010 at 2:16 PM

    “Almighty Food Jesus”???

    *dead*

  6. Ashley (DazzlingRayn)

    May 17, 2010 at 2:59 PM

    I can vouch for the big companies making the same generic stuff. I was a tech consultant and I worked for mostly food companies. You could see in their databases their big name stuff and also store brand food as well that they distributed and sold. Really there’s no taste difference to me either, though I feel like my taste buds are not that finely attuned.

    I also agree that no matter what these companies say, they don’t give a good gosh darn (LOL) about you. They just want your money and will do anything to get it. Don’t give it to them!

  7. Gina

    May 18, 2010 at 2:14 AM

    It just makes me mad that I can’t find a Trader Joe’s or Whole Foods in S. L.A. It’s a form of consumer apartheid to me.

    • Erika

      May 18, 2010 at 9:43 AM

      It’s very difficult for me to write about grocery store options, when there are areas that don’t even have “good” grocery stores, let alone ANY grocery stores. Food deserts are very real. The only problem I have with writing about it is the fact that I cannot come up with any viable answer, solution or reaction that will be helpful to people who are truly going through it. It feels privileged on my part at best, and neglectful and classist at worst.

      Do trust that as I’m sharing these posts this week, I’m doing what I can do dig and research in the background. Thank you for commenting. :)

  8. Elita @ Blacktating

    May 18, 2010 at 11:11 AM

    @Gina, have you ever tried any of the local grocery delivery businesses? When I lived in NYC I sometimes would use Fresh Direct in the winter when I was too lazy to head to the city to visit the “good” grocery stores. I know several other big cities have similar businesses.

  9. Reecie

    May 18, 2010 at 1:37 PM

    I used to love Au Gratin potatoes from the box with everything within. LOVE THEM!
    reading this blog (and your twitter rants) about the process “fake” potatoes, I have given them up. reading this post makes me want to buy some potatoes and make my own–I already have the cheese, seasonings and heavy cream on hand :-)

    when you are lazy its so easy to just buy the damn $3 box! its not even about the cost for me…just the ease. But I know how to cook, and I know better NOW.

    • Erika

      May 18, 2010 at 1:50 PM

      Trust me… choosing to bang on scalloped potatoes was not an accident. I was soooo mad that I went to a friend’s place who “cooked” scalloped potatoes, only to see the box in the trash? [insert sobbing angry face] Not after I got my tongue all excited, no you will not serve me box food! LMAO!

      A lot of us DO just find it so much easier… and I don’t think that’s a bad thing. I think it’s just a challenge to make our favorite foods easier for us to cook for ourselves. ;)

      (This is sometimes a bad thing.. because please believe I have red velvet mix on deck for my “I need chocolate, dang it!” week. LOLOL!)

  10. Gina

    May 18, 2010 at 3:27 PM

    @Elita. Delivery was great in NY. Trader Joe’s here does not offer it as far as I know. The trade off is that you won’t be able to use coupons (not relevant to TJs), therefore you will pay more. NOt good for me since I am a coupon/rebate Queen. By the way, I haven’t met anyone here in L.A. that uses delivery.

  11. Rita

    May 19, 2010 at 3:20 AM

    This series is right on time. Ever since I’ve begun reading labels for my staple foods, I’ve found myself disturbed at the price of organic/natural products. Nonetheless, the nutrituous factor is what ultimately mattered most to me.

  12. Simone

    May 20, 2010 at 8:01 PM

    have you ever seen the documentary… “Food, Inc.”….?

    see it… and weep.

    • Erika

      May 21, 2010 at 8:58 AM

      I sure have, I actually have my gripes about Food, Inc. but the overall point that the movie makes is a very good and important one. I do recommend it, that’s for sure.

  13. Ashley D

    May 27, 2010 at 9:20 AM

    @ Erika….what gripes do you have about Food Inc.?

  14. Lee

    April 3, 2011 at 11:32 PM

    “I can’t do anything with a box of freeze-dried potatoes and cheese powder but pray to Almighty Food Jesus that it tastes good.”

    That’s the funniest thing I’ve read all week, and I read a lot of funny stuff.

  15. Perlandria

    June 28, 2011 at 2:59 PM

    “As you can see, though, this also explains why you are more likely to find obesity in areas without lots of money”

    Absolutely!

    And if you have to split housing with people who might not be your first choice because it is all you can afford there might not be space to keep butter and cheese in the shared refrigerator. Or the housemates of compromise might always eat your groceries. Then keeping powdered milk and a box in your own room is the only way to avoid eating out.

  16. Shelly

    May 29, 2012 at 11:18 PM

    I think we should demand healthier choices not choices with the words “natural” but products that are truly Organic! Somebody should lobby! The stuff allowed in foods is not only blowing ppl up but making some sick!

  17. Kami

    December 5, 2012 at 11:09 AM

    I love your bloog it has taught me so much about buying non – processed food. My freezer is now filled with organic frozen veggies and legumes. Now I been buying in the bulk section to save money. It helps me save money while shopping in the local organic stores and Food Coops that I love. I wish people would stop buying this junk food. If consumers were more educated about the food products hopefully people will demand healthier products that are actual food.

  18. Melissa Gumbs

    December 11, 2012 at 9:03 PM

    This was a great post, and it’s something I had to fight with while attending university in Miami from ’01-’06. I grew up on St. Maarten and it was like culture shock not getting fresh vegetables and fruits from markets and such, or having to pay an arm and leg for them. Now I live in The Netherlands and am currently wrapping up a month-long holiday to NY. Can we say culture shock all over again? I had almost forgotten how expensive healthy eating was over here, especially compared to Holland, where in my city there’s a massive farmer’s market four times a week where you can get home with a shopping cart full of fresh veggies, fruits, meat, fish, etc for under EUR 20 (about US$25).

    Great job on encouraging people to ignore the ‘ease’ of boxed stuff and the supposed economic value of it all. The scalloped potatoes example was spot on. I’d be mad too if someone served me that from a box. Lol

  19. Anastasia

    January 1, 2013 at 5:11 PM

    Do you happen to have a recipe book out? If you did/do I would buy it in a heart beat!

  20. Elwin

    July 16, 2013 at 6:22 PM

    Actually, half a stick of butter from a 4 stick pack would be 1/4 cup, not 1/2 cup.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>